- Victron Cyrix-Li-ct 12/24V-120A Battery Combiner
• Connects Lead Acid & LiFePO4 Batteries in Parallel
• Intelligent Battery Monitoring
• Bi-Directional Voltage Sensing
VICTRON
Victron Cyrix Li-ct Battery Combiner 12/24V-120A
- if the Charge Disconnect output of the VE.Bus BMS is high, and
- if it senses 13.4V (resp. 26.8V) or more on one of its power terminals.
The Cyrix will disengage immediately:
- when battery voltage drops below 13.2V.
The LiFePO4 Battery: Preventing cell under voltage, over voltage and over temperature
- shut down of the load in case of imminent cell under voltage, and
More Product Features:
Protection Against Overheating:
LED Status Indication (Cyrix 12/24 230 only):
- LED on: engaged
- LED 10 s flash: disengaged
- LED 2 s flash: connecting
- LED 2 s blink: disconnecting
- LED 0.25 s blink: alarm (over temperature; voltage > 16 V; both batteries < 10 V; one battery < 2 V) (multiply by two for 24 V)
12/24 V Auto Ranging:
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No Voltage Loss:
Prioritising the Starter Battery:
Bidirectional Voltage Sensing and Power Supply from Both Batteries:
The Cyrix senses the voltage of both connected batteries. It will therefore also engage if for example the accessory battery is being charged by a battery charger. The Cyrix-ct 12/24 has a dual power supply. It will therefore also close if the voltage on one battery is too low to operate the Cyrix. In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel Connection in Case of Emergency (Start Assist):
Applications:
Marine
RV's
Caravans
Off-Grid Systems
Tiny Houses
Cabins
More about Victron:
Product Specifications
| Continuous current and breaking capacity at 12V or 24V |
120A
Breaking capacity at 48V
n. a.
Control input
The Cyrix engages when the control input is high (appr. Battery voltage)
The Cyrix disengages when the control input is left free floating or pulled low
Connect voltage
13.4V < V < 13.7V: 120 s, 13.7V < V < 13.9V: 30 s, V > 13.9V: 4 s
Disconnect voltage
13.3V < V < 13.2V: 10 s, V < 13.2V: Immediate |
Current consumption when open
<4 mA
Protection category
IP54
Weight
0.11kg |
Dimensions
| 46 x 46 x 80mm |
Accessory Products
Alternative Products
Contact Our Team
Let's Power Your Energy Independence
Residential | Commercial | Residential Off-Grid Solar Energy Solutions
Get Detailed 12 - 48 V Advice From Our Local Experts