- Victron Cyrix Li-Charge Relay 12/24V-120A
• Lithium-Ion Compatible
• Intelligent Charge Relay
• Connects Battery Charger with 3s Delay
| Brand: Victron |
VICTRON
Victron Cyrix Li-Charge Relay 12/24-120A
Features:
- Lithium-Ion Compatible
- Intelligent Charge Relay
- 230 Amp
- 12/24V Compatible
The LiFePO4 Battery: Preventing cell under voltage, over voltage and over temperature
- shut down of the load in case of imminent cell under voltage, and
Cyrix-Li-Charge:
The Cyrix-Li-Charge will connect a battery charger with 3 seconds delay:
- if the Charge Disconnect output of the VE.Bus BMS is high, and
- if it senses 13.7V (resp. 27.4V or 54.8V) or more on its battery charger connection terminal, and
- if it senses 2V or more on its battery terminal (the Cyrix will remain open, if not connected to the battery).
The Cyrix-Li-Charge will disengage immediately whenever its control input becomes free-floating, signalling cell over voltage or cell over temperature. In general, a cell over voltage alarm will reset shortly after charging has been stopped. The Cyrix will then reconnect the charger after a delay of 3 seconds. After two attempts to reengage with 3 seconds delay, the delay increases to 10 minutes. Whenever the battery voltage is less than 13.5V (resp. 27V or 54V), the Cyrix will disengage with a delay of 1 hour.
In case of zero discharge current, or a small discharge current, the Cyrix will not disengage shortly after the charger has been switched off and/or disconnected, because the battery voltage will remain higher than 13.5V.
If, after the Cyrix has disengaged, the output of the battery charger immediately increases to 13.7V or more, the Cyrix will re-engage, with 3 seconds delay.
Applications:
Marine
RV's
Caravans
Off-Grid Systems
Tiny Houses
Cabins
More about Victron:
Specifications
| Brand | Victron |
Product Specifications
| Continuous current and breaking capacity at 12V or 24V |
120A
Breaking capacity at 48V
40A
Control input
The Cyrix engages when the control input is high (appr. Battery voltage)
The Cyrix disengages when the control input is left free floating or pulled low
Connect voltage
13.0 V / 26.0 V / 52.0 V
Disconnect voltage
11.5V < V < 11.0V: 10s, V < 10.5V: immediate
Current consumption when open
<4 mA
Protection category
IP54
Weight
0.11kg |
Dimensions
| 46 x 46 x 80mm |
Accessory Products
Alternative Products
Contact Our Team
Let's Power Your Energy Independence
Residential | Commercial | Residential Off-Grid Solar Energy Solutions
Get Detailed 12 - 48 V Advice From Our Local Experts