- Victron Cyrix Li-Load Relay 12/24V-120A
• Lithium-Ion Compatible
• Intelligent Load Relay
• Disengages Load when Control Input is Free Floating
| Brand: Victron |
VICTRON
Features:
- Lithium-Ion Compatible
- Intelligent Load Relay
- 120 Amp
- 12/24V
The LiFePO4 Battery: Preventing cell under voltage, over voltage and over temperature
- shut down of the load in case of imminent cell under voltage, and
Cyrix Li-Load:
The Cyrix-Li-load will disengage when its control input becomes free-floating. If the battery voltage recovers after disconnecting (which will happen when no other loads are connected to the battery), the output of the BMS will become high and the Cyrix will reengage after 30 seconds. After 3 attempts to reengage, the Cyrix will remain disengaged until the battery voltage has increased to more than 13V (resp. 26V or 52V) for at least 30 seconds (which is a sign that the battery is being recharged). Alternatively, a BatteryProtect can be used (advantage: very low power consumption).
Applications:
Marine
RV's
Caravans
Off-Grid Systems
Tiny Houses
Cabins
More about Victron:
Specifications
| Brand | Victron |
Product Specifications
| Continuous current and breaking capacity at 12V or 24V |
120A
Breaking capacity at 48V
40A
Control input
The Cyrix engages when the control input is high (appr. Battery voltage)
The Cyrix disengages when the control input is left free floating or pulled low
Connect voltage
See text
Disconnect voltage
See text
Current consumption when open
<4 mA
Protection category
IP54
Weight
0.11kg |
Dimensions
| 46 x 46 x 80mm |
Accessory Products
Alternative Products
Contact Our Team
Let's Power Your Energy Independence
Residential | Commercial | Residential Off-Grid Solar Energy Solutions
Get Detailed 12 - 48 V Advice From Our Local Experts