- Victron SmartSolar MPPT RS 450/200-MC4
• 48V MPPT Charge Controller 450/200
• VE.Can Connection
• Built-in Bluetooth for Easy Monitoring
| Brand: Victron |
VICTRON
Features:
- VE.Can connection
- MC4 connections
- Programmable relay
- Built-in display screen
The SmartSolar MPPT RS MC4 solar charge controllers are Victron's solution for systems with large series connected PV arrays charging 48V DC battery banks. This product is perfect for large off-grid, and grid-connected battery systems.
Available in a 5.76kW and 11.52kW model, features include a wide 80-450 VDC operating solar voltage input, independent tracking inputs, full connectivity, isolated PV connections, display screen, fully programmable battery charging parameters and active cooling. The new metal case design and fully covered electrical connections improve safety and modernise the presentation in line with the latest suite of Victron products.
Ultra Fast Maximum Power Point Tracking (MPPT):
The SmartSolar RS solar charge controller connects to a PV array of between 80 and 450 Volt Voc and will efficiently charge your 48V battery bank with either 100A or 200A.
Setup and monitor with VictronConnect:
Daisy Chain Additional Units:
Remote Monitoring and Control:
SmartSolar Display:
I/O Connections:
Applications
Marine
RV's
Caravans
Off-Grid Systems
Tiny Houses
Cabins
More about Victron:
Specifications
| Brand | Victron |
Product Specifications
| Battery voltage | 48V |
| Rated charge current | 200A |
| Maximum charge power | 11.5kW at 57.6V |
| Charge voltage 'absorption’ | Default setting: 57.6 V (adjustable) |
| Charge voltage 'float' | Default setting: 55.2 V (adjustable) |
| Programmable voltage range | Minimum: 36V Maximum: 60V |
| Charge algorithm | Multi-stage adaptive (adjustable) |
| Battery temperature sensor | Included |
| Maximum efficiency | 96% |
| Self-consumption | 15 mA |
| Maximum DC PV voltage | 450V |
| Start-up voltage | 120V |
| MPPT operating voltage range | 80 – 450V |
| Number of trackers | 4 |
| Max. PV operational input current | 18A per tracker |
Max. PV short circuit current
| 20A per tracker |
| Max. DC output charging power | 4000W per tracker, 11520W total |
| Maximum PV array size per tracker | 7200Wp (450V x 20A) |
| PV Isolation fail level | 100 kΩ |
| Synchronized Parallel Operation | Yes, up to 25 units with VE.Can |
| Programmable relay | Yes |
| Protection | PV reverse polarity, Output short circuit, Over temperature |
| Data communication | VE.Direct port, VE.Can port & Bluetooth |
| Bluetooth frequency | 2402 – 2480 MHz |
| Bluetooth power | 4dBm |
| General purpose analogue/digital in port | Yes, 2x |
| Remote on-off | Yes |
| Operating temperature range | -40 to +60°C (fan-assisted cooling) |
| Humidity (non-condensing) | Max 95 % |
| Material & Colour | Steel, blue RAL 5012 |
| Protection category | IP21 |
| Battery-connection | M8 bolt |
| Power terminals PV input (MC4) | 1 pair of male & female MC4 connectors per tracker |
| Weight | 13.7 kg |
| Dimensions | 487 x 434 x 146mm |
| Safety | EN-IEC 62109-1, EN-IEC 62109-2 |
| Country of Origin | Designed in The Netherlands, made in India |
Accessory Products
Alternative Products
Contact Our Team
Let's Power Your Energy Independence
Residential | Commercial | Residential Off-Grid Solar Energy Solutions
Get Detailed 12 - 48 V Advice From Our Local Experts